Pakankamai dažnai klientai teiraujasi kodėl Lietuvoje maisto produktai tokie brangūs? Mūsų pirkėjai mėgsta pasakyti: "Anglijoje tie patys produktai dvigubai pigesni". Nemažai produktų mes vežamės patys iš Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Italijos ir kitų šalių, todėl priežastis neblogai žinome ir suprantame. Daugeliu atveju prekybininkas Lietuvoje nėra del to kaltas ir tikrai nesiekia pasipelnyti iš vargšų pirkėjų.

Mažai kas supranta, kad viena iš pagrindinių priežasčių dėl tokių prekių kainų skirtumų, yra taikomi skirtingi Pridėtinės vertės mokesčio tarifai (toliau PVM) skirtingose šalyse. Lietuvoje PVM tarifas maisto produktams, nepriklausomai nuo to ar tie produktai yra ekologiški, su cukrumi ar be jo, su konservantais ar visiškai natūralūs, švieži ar supakuoti yra vienintelis - 21%. Tuo tarpu jau anksčiau minėtoje Anglijoje PVM (angl. VAT arba Value Added Tax) tarifas daugumai maisto produktų yra 0%. Ispanijoje (isp. IVA arba Impuesto Sobre El Valor Añadido) pirmo būtinumo maisto produktams taikomas 4% PVM tarifas, daugeliui kitų maisto produktų taikomas 10% PVM tarifas. Kaimyninėje Lenkijoje daugeliui šviežių maisto produktų taikomas 5% PVM tarifas, kitiems maisto produktams taikomas 8% tarifas.

Kitas svarbus aspektas Lietuvos importuotojams perkant produktus užsienio šalyse yra maža mūsų rinka. Niekam nėra paslaptis, kad gamintojai yra linkę didelius kiekius produktų parduoti ženkliai pigiau negu mažą kiekį. Lietuvoje viso labo 3 milijonai gyventojų, tuo tarpu kaimyninėje Lenkijoje gyventojų dvylika kartų daugiau - 38 milijonai. Natūralu, kad Lenkijos prekybininkas prekes pirks pigiau negu Lietuvos importuotojas.

Dar viena dedamoji prisidedanti prie prekių kainos Lietuvoje lyginant ją su prekių kaina šalyje, kurioje tas produktas yra pagamintas, yra transportavimo iš šalies gamintojos iki Lietuvos kaštai. Transportuojant nedidelius produktų kiekius, transporto dedamoji yra pakankamai reikšminga kaštų eilutė.

Taip pat turime pridėti lietuviškos prekės etiketės užklijavimo ant produkto kaštus. Tai dažniausiai atlieka darbuotojas, kurių darbo kaštai kuo toliau, tuo labiau auga.

Jeigu produktas yra alkoholinis, taip pat turime pridėti akcizo kaštus (pavyzdžiui, Ispanijoje alui ir vynui akcizo mokestis nėra taikomas).

Priežasčių sąrašas aukščiau nėra baigtinis ir tik iš dalies paaiškina kodėl produktai Lietuvoje yra brangesni negu Anglijoje, Ispanijoje, Italijoje ar Lenkijoje. Prekybininkai tikrai nori prekes parduoti pigiau, tačiau ne visada tai yra įmanoma.